Souhlasím, že tento web smí ukládat cookies
Poskytujeme sběrné místo pro likvidaci spadaného listí
Více info...
Výkup smrkové, modřínové a jiné kulatiny
Více info...

Výhřevnost dřeva a délka hoření

Praktický článek o tom, jaké dřevo je vhodné na topení v krbu, v kamnech, přes den a jaké je ideální na noc. Přehled o tvrdosti a výhody každeho druhu dřeva v rámci topení. Doporučené kombinace na naložení kamen a tipy na sušení dřeva.

Nebudeme zde složitě popisovat výpočty a vědecké hodnoty, ale článek pojmeme spíše prakticky, věcně a srozumitelným jazykem.

 

Tabulka délky hoření jednotlivých dřevin

Druh dřeva: Doba schnutí: Délka hoření: Poznámka:
Habr 2 roky Pomalé hoření Tvrdé dřevo, vydává nejvíce tepla a vydží hořet nejdelší dobu, oheň je živý s velmi zářivými plameny. Ideální dřevo na noc.
Buk 2 roky Pomalé hoření Tvrdé dřevo, vydává hodně tepla, dlouhá konstatní doba hoření, ideální do krbu. Dobré dřevo na noc.
Dub 3 roky Pomalé hoření Tvrdé dřevo, dlouhá doba hoření. Nedosušené vytváří zápach. Dobré dřevo na noc. 
Jasan 2 roky Pomalé hoření Tvrdé dřevo, dlouhá doba hoření. Dobré dřevo na noc. 
       
Smrk 1 rok Středné dlouhé hoření Velmi měkké dřevo, dobrá výhřevnost, vhodné na třísky a na podpal, rychle v kamnech vysychá. Topit s ním je vhodné v uzavřených kamnech, nebo krbu.
Borovice 1 rok Středné dlouhé hoření Velmi měkké dřevo, dobře hoří, ale vytváří mnoho mastných sazí a zánáší tím komín.
Bříza 1 rok Středné dlouhé hoření Měkké dřevo, hoři i mokré, při hoření nepraská a tak lze použít v otevřených krbech. Náchylné k hnilobě a zvlhnutí.
Modřín 1 rok Středné dlouhé hoření Měkké dřevo, dobře hoří i čerstvé, velké množství pryskyřice způsobuje při hoření praskání. Vhodné do uzavřených nových kotlů.
Javor 2 roky Středné dlouhé hoření Tvrdé dřevo, přesto hoří sředně dlouze, nutno používat dobře proschlé.
       
Jedle 1 rok Rychlé hoření Velmi měkké dřevo, hoří rychle a moc nevyhřeje.
Topol 1 rok Rychlé hoření Velmi měkké dřevo, vytváří malou výhřevnost a velmi rychle shoří.
Olše 1 rok Rychlé hoření Měkké dřevo

 

 

Řezání, štípání a uskladnění dřeva

Každé dřevo je jiné, každé období, kdy se stromy kácejí na ně jinak působí a zanechává v něm jiný obsah mízy. Každá sekera jinak seká a každá ruka je jinak šikovná. To vše se pak projeví při štípání dřeva.

Není proto asi žádný ideální návod, kdy a jak přesně dřevo štípat. I když stále platí to, že čím více je dřevo čerstvé, tím se štípe lépe, tak třeba u břízy to zas tak pravda není. Od mokré břízi sekera odskakuje jako gumová a jde to velmi težce. V dnešní době, kdy ale spousta lidí používaá štípačku asi není úplně nutné líčit jak to chodí se sekerou. 

Na štípačce je možné dřevo štípat v jakémkoli stavu vlhkosti, jen je potřeba u suchých špalků dávat pozor na odskakující polínka. 

 

 

Uskladnění dřeva má samozřejmě jasné a jednouduché pravidlo. Uskladnit pod střechou. Neznaméná to, že dřevo nesmí během zpracování zmoknout. Řeč je o finálním uložení dřeva do dřevníků, nebo kůlniček, kdy je dobré dřevo ukládat cca 30cm od země, aby vzlínání vlhkosti nezpůsobilo hnilobu dřeva.